Legelőször azokat a vendégeinket idéznénk, akik 3-5 éve folyamatosan járnak hozzánk hetente egyszer, függetlenül attól, hogy melyik kerületben dolgoztunk. Néhány példa, hogy mit szoktak megemlíteni: „mióta hozzátok járok, elmúlt a fejfájásom, nem kellett gyógyszert bevennem” vagy „olyan tartományba tudom mozgatni a nyakam, amiben már régóta nem” vagy „nagyobb fizikai munka után sem sérülök le” vagy „influenzás időszakban a folyamatos mézes masszázs miatt nem betegedtem le” stb.
A masszázs pozitív hatásait jól ismerjük (erről olvashattok az „Amit érdemes tudnod a Tuináról” vagy „Amit érdemes tudnod a svédmasszázsról” című blogbejegyzéseinkben is), viszont Magyarországon még mindig sokan nem értik, hogy miért érdemes rendszeresen masszázsra járni.
A történelem számos feljegyzést tartalmaz masszázst illetően. Pár példa a teljesség igénye nélkül: Hippokratész (i.e. 460-377) maga is alkalmazta a masszázst, szerinte minden orvosnak értenie kell hozzá. Galenos (i.sz. 120-201) számos masszázsfogást írt le; szerinte a reggeli masszázs hozzátartozik a napi munkához való készülődéshez, míg az esti masszázsnak a napi fáradtságot kellett enyhítenie. Európában a római birodalom bukása után átmenetileg feledésbe merült a masszázs-kultusz, majd az 1500-as évektől kezdték újra használni, Francis Fuller brit orvos a gyógyeljárások között említi. Hazánkban Mátyás király udvarában tűnt fel először a masszázsterápia alkalmazása. Természetesen az ókori Kínából is vannak írásos feljegyzések, miszerint használtak masszázst gyógyászati célra, viszont a Tuina (推拿) kifejezést a Ming dinasztia (明朝1368年–1644年) korától számítva használjuk.
Akármilyen feszültség, stressz ér minket, szinte biztos, hogy az izomzatunkban „nyoma marad”; ezért a masszázs olyan mint egy „nagy takarítás”. Hatalmas a preventív hatása a masszázsnak, illetve Ázsiában találunk olyan kórházat, ahol belső szervi betegségeket is csak masszázzsal gyógyítanak. Ha elfogadjuk, hogy bizonyos testterületek összefüggésben vannak a belső szerveinkkel, illetve megértjük a kínai csatornahálózatot, akkor egészen csodálatos dolgokat lehet elérni csak masszázzsal.
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy ha az izmaink rövidülnek, jobban irritálják a csonthártyát. Ha sokáig fennáll a probléma, megjelenhetnek csontkinövések is. Az összes ízületünk pozícióját az ellentétes működésű izomegyensúlyok határozzák meg.
Erről részletesen írtunk „Az izmok fájdalmai” című blogbejegyzésünkben.
Mindenkinek javasolt a masszázs, ha rendszeresen edz, akkor azért, ha pedig alig-alig végez mozgást, akkor azért. Aki ülőmunkát végez, vagy aki sokat áll, annak azért. A testedzés mellett is ki kell lazítani izmainkat rendszeres időközönként, még akkor is, ha alaposan nyújtunk utána – bár tapasztalataink szerint ez a ritkább eset – ha pedig nem nyújtunk, akkor ennek a rendszeres időköznek nagyobb gyakorisággal kell történnie. A munkavégzésünk során pedig sok időt töltünk egy pozícióban – ülve vagy állva. Ez ugyan a munka jellegétől függően más-más izmokban fog feszességet okozni, de a tartósan egy pozícióban töltött idő megint csak nélkülözhetetlenné teszi az időközönkénti átgyúrást, amivel a mozdulatlanság, kevés mozgás okozta pangások feloldhatók.
Sokszor találkozunk olyan vendégekkel, akik sokféle betegséggel és egészségkárosodással rendelkeznek vagy betonkeménységű izomzattal. Néhányuk egy masszázstól várja az azonnali javulást, ami természetesen nem megy. Szóval ne akkor építsük ki a vízvezetéket, amikor már nagyon szomjasak vagyunk. Ha már fáj valamelyik tagunk, akkor minimum 5 kezeléssel érdemes számolnunk, amelyeknek heti rendszerességgel kell történniük, ezt követően a terheltségtől függően lehet ritkítani az alkalmakat.
Fontos kérdés még, hogy mit jelent a rendszeresség. Ha valaki semmilyen edzést, nyújtást nem végez, akkor szinte biztos, hogy hetente érdemes masszíroztatnia az egészsége fenntartásához, ugyanígy akkor is, ha keményen edz, viszont nem különösebben szeret nyújtani, ezért inkább nem is csinálja. Ha valaki olyan „egészséges”edzést csinál, és nyújt is mellé, amit szintén helyesen végez, akkor valószínűleg 3-4 hetente is elég járnia masszázsra, ez azonban nyilván már egyéntől függ, általában a vendégeinkkel együtt tapasztaljuk ki, mi a neki legmegfelelőbb időtartam, ami eltelik két masszázs közt.
Véleményünk szerint a rendszeres masszázs hozzájárul az egészségünk megőrzéséhez és a holnapi jobb közérzetünkhöz, szóval ha legközelebb masszázsra jössz, a végén ne felejts el időpontot kérni a következő alkalomra.