Végre nyár van és meleg van. A természetben ilyenkor sok az energia, így bennünk is: később fekszünk le és korábban kelünk. A szervezetünknek ilyenkor nem kell felmelegítenie a külsőnket, hiszen kívülről érkezik elég meleg.
Viszont évről évre egyre inkább szembe megyünk a természettel. Míg télen ki se mozdulunk a 23 fokos meleg szobából, addig nyáron olyan hideget csinálunk a klímával, aminél télen melegebbre fűtjük fel otthonunkat. Pedig a természet körforgásának megfelelően télen hidegnek kell lenni, muszáj lenne érintkeznünk a hideggel. A természet olyankor összehúzódik, belassul, kevesebb az energia. Nyáron pedig a meleggel kellene érintkeznünk, nem lenne szabad a meleget „hatalmas veszedelemnek” érezni, és a klíma alatt ülni naphosszat. Legyünk inkább hálásak érte, hogy megérkezett a jó idő!
A legtöbb ember annál hidegebbet iszik és hidegebbre állítja a klímát a lakásban, minél melegebb van. Ez nagyon káros és helytelen a testünknek. Köztudott, hogy az arabok meleg teát isznak, illetve a kínaiak is figyelnek, hogy akár hideg, akár meleg van, a gyomorba mindig meleg ital és étel kerüljön. Pár éve voltam egy nagyon meleg nyári napon Badacsonyban túrázni egy nagyobb társasággal, rajtam kívül mindenki a jeges italokat fogyasztott és hát kissé „földönkívülinek” tűntem kezemben a termosszal és meleg teával. Pedig amíg a társaim közül mindenki valamilyen irányba dőlt és nehezen viselték a túrát, én kevesebbet izzadtam, és sokkal jobban tudtam haladni.
Gondolkodjunk, hogy ilyen nagy melegben sétálunk vagy várakozunk a megállóban és bemegyünk egy klimatizált helyiségbe vagy járműbe szállunk. Ha csak nem kapunk gyorsan magunkra valami melegebb ruhát, könnyen bejöhet a Szél-Hideg Ártó (风寒邪气). Lehet belőle klasszikus megfázás tünet, váll- vagy nyakfájdalom (mivel az ízületeknél nehezebb az energiaáramlás, ezért sokszor megreked a Hideg (寒) és éles, hasító fájdalmat okoz), illetve okozhat fejfájást is stb.
Itt meg kell említenünk, hogy a társadalom két részre osztható ebben a témában: van aki nem tudja elképzelni az életét klíma nélkül, illetve van aki irtózik tőle. Természetesen aki nem érzi magát érzékenynek a klímára, neki sem hasznos, neki is árt, csak nem rögtön fogja érezni.
Vajon miért gondolják sokan, hogy egészséges, ha hideg levegőt fújunk magunkra?
Véleményünk szerint ennek a legfőbb oka abban keresendő, hogy a mai életmódunkkal annyi szervünket tönkretesszük, hogy már nem tudunk alkalmazkodni az időjáráshoz. Sokan amiatt nem szeretik a meleget, mert rendellenesen sokat izzadnak (hiszen gyenge a Lépük (脾), és így a Védő Qijük (卫气), emiatt pedig folyamatosan nyitva vannak a pórusaik), sokaknak valamilyen vérnyomás vagy egyéb szív- és érrendszeri megbetegedésük van, és fizikailag rosszul lesznek a nagy melegben (nekik valamilyen Szív szindrómájuk (心证) lehet, és a Forróság (热) valóban tovább terheli a Szivet (心), hiszen a kínai gyógyászat (中医) 5 fázis (五行学说) elmélete szerint a Szív (心) a Tűz (火) fázishoz tartozik), és még sokáig sorolhatnánk.
Valójában egyik esetre sem az a legtökéletesebb megoldás, hogy egy természetellenesen lehűtött helyiségben töltjük a nyarat. Már csak azért sem, mert az elsőnek említett esetben például, akinek alapból gyenge a Lépe (脾), és nyitva vannak a pórusai, ő sokkal inkább ki van téve a klíma veszélyeinek, hamarabb fognak fájni az ízületei, vagy könnyebben fázhat meg.
Ne feledjétek, hogy ha meleg a testünkön kívül van, ameddig a testen belül nincsen Hőség (热), nem kell, hogy zavarjon minket. Inkább azt javasoljuk, hogy amilyen gyakran csak tudtok, menjetek valamilyen vízpart közelébe, ahol természetesen kicsit hűvösebb a levegő.
Térjünk még vissza az izzadásra egy kicsit! Azt tanították nekünk, hogy tűzzel vassal küzdjünk az izzadás ellen mindenféle izzadásgátló készítménnyel (amelyek valamilyen alumínium származékot tartalmaznak és így elzárják pórusainkat).
Tegyetek inkább egy próbát: ha két hétig minden egyes nap végeztek olyan sporttevékenységet, amivel jól megizzadtok, akkor a két hét letelte után nem lenne szaga az izzadságnak. Igen, továbbra is izzadunk, de nem lesz szaga. Szerencsére sokan felismerték, hogy a pangó testnedveknek távozniuk kell és léteznek olyan dezodorok, amelyek nem zárják le a pórusokat, hanem semlegesítik a baktériumokat és nincsen szaga az izzadságnak.
Erre találták ki a szaunákat is, azaz a mesterséges izzadást. Szaunázás kapcsán nagyon fontos, hogy a hideg vizes merülést vagy zuhanyzást sem szabad kihagyni a végén. Miért? Meleg hatására kinyílnak a pórusok és pillanatok alatt bejöhet a hideg és megfázhatunk (Szél-Hideg Ártó, 风寒邪气). Szauna után a hideg víz azt hivatott szolgálni, hogy visszazárja a pórusokat.
Természetesen a klíma berendezést is lehet „ésszel” használni. Például akkor bekapcsolni, amikor nem vagyunk a szobában, hogy kicsit lehűtse a helyiséget, de amikor bemegyünk, akkor kikapcsoljuk, vagy be lehet állítani úgy is, hogy csak éppen pár fokkal legyen hűvösebb a kinti hőmérsékletnél, természetesen ügyelve arra, hogy ne ránk fújjon.
Minden évben nagyon sokan jönnek hozzánk váll, derék, térdfájdalommal, amit klíma okozott, de lehet fejfájás, izommerevség (Hideg összehúzó hatása miatt.). Meleg gyömbér olajos masszázzsal, lávaköves masszázzsal, „kínai infra lámpával” (神灯), moxával (灸) szoktunk segíteni ilyen esetben a vendégeinknek.