Az izmok fájdalmai

Olyan sokan megkérdezitek tőlünk nap mint nap, hogy „ez miért fáj?”.

Persze nagyon sok oka lehet testünk fájdalmainak, de mi most nyilvánvalóan a mozgásszervrendszeri fájdalmakról szeretnénk írni.

Azzal kezdenénk, amivel a funkcionális anatómia tanárunk is köszöntött minket első órán: „bármit kérdezek, mindenre az lesz a válasz, hogy izom”. A mozgásszervrendszeri fájdalmak – eltekintve egy-két egyéb rendellenességtől -, szinte mind izom eredetűek, ezért a megoldásuk is az izmoknál keresendő. Szerencsére a masszázs pont az izmokra fókuszál, így ha neked is van valamilyen fájó tagod, akkor a legjobb helyen jársz.

A leggyakoribb eset végtelenül egyszerű: egy rossz tartástól, stressztől, rosszul beállított munkaállomásból adódó testhelyzettől valamelyik izom túlzottan megfeszül, és ez a feszülés úgymond rögzül, nem képes már az izom ellazulni. Ennek a fájdalomnak a megoldása a befeszült izom kilazítása, ez pedig történhet masszázzsal, nyújtással, SMR hengerezéssel, vagy esetleg KinesioTape-pel. Van úgy, hogy egy ilyen befeszült izom okozta probléma tova gyűrűzik, és egyéb elváltozásokat generál, például egy másik izom is befeszül vagy megrövidül, de még tovább menve ezen az úton eljuthat oda a helyzet, hogy kialakul csontkinövés, porckorongsérv, bütyök, teniszkönyök. Furcsa lehet ez első hallásra, de bizony az itt felsorolt problémák mind egy-egy túl feszes izomból indulnak el. Az izom az, ami képes elhúzni a csonthártyát, a csont növekedésének az irányát pedig ez határozza meg, így keletkezhetnek csontkinövések; a feszes izom nem képes bejuttatni a porckorongokba a megfelelő tápanyagokat és folyadékot, így azok elvesztik rugalmasságukat, így kezdődik egy porckorongsérv; a teniszkönyököt pedig a csukló feszítő izmainak rövidülése hozza létre.

Sajnos egy csontkinövést már a legjobb masszázzsal sem lehet „visszafejleszteni”, illetve egy kialakult porckorong degenerációnál már nem lehet az eredeti állapotot visszaállítani, de a fájdalmat, illetve a helyzet további romlását meg lehet akadályozni az izmok kilazításával. Egy súlyosabb degeneráció esetén természetesen elengedhetetlen szakorvos bevonása, de ne várjuk meg, míg eljut idáig a probléma! Sokan évekig élnek együtt olyan fájdalmakkal, amit a kezdetekkor egy-egy szimpla nyújtó gyakorlat, egy izmok kilazítását célzó masszázs pár hét alatt rendbe hozott volna. Még szomorúbb az, hogy ha már tudja valaki, hogy milyen mozgást lenne szükséges végezni, milyen rendszerességgel kellene masszázsra járnia, hogyan használhatná az SMR hengert, és ennek ellenére mégsem teszi, mert sajnos a munkája vagy magánélete annyira elveszi minden idejét, hogy elodázza a probléma megoldását. Nem érdemes várni, sem együttélni az apró-cseprő fájdalmakkal sem, mert nem tudjuk, hova fejlődhet a helyzet. A legjobb pedig nyilván itt is a megelőzés: tartsuk karban az izmainkat, és mozogjunk, nyújtsunk, és járjunk rendszeresen masszázsra!