Amit érdemes tudnod a svédmasszázsról

belső mosoly svédmasszázs

Története

Pehr Hendik Ling (1776-1839) svéd vívómestertől származnak feljegyzések. Ő teremtette meg az Európában ismert modern torna és a masszázs alapjait. Svéd tornának nevezzük azokat a gimnasztikai gyakorlatokat, melyet mindannyian csináltunk általános iskola tornaóráján. Ő „passzív mozgásoknak” nevezte a masszázst. 1813-ban Stockholmban megalapította a Gyógytorna és Masszázsintézetet.
A svédmasszázs írásos összefoglalása Ling tanítványától, Metzger amszterdami orvostól származik. Munkája 1867-ben jelent meg. Német egyetemeken masszázselőadásokat tartott, amelyek hatással voltak a vezető német orvosokra olyannyira, hogy szorgalmazták az oktatásba való bevezetését. Ezután megindul a masszázs élettani alapjainak kutatása, elméletek felállítása.
Had kutatásai a szelvényezettség felfedezéséről újabb lökést adnak a masszázs alkalmazásához, utat nyitva a reflex-zóna masszázsnak is.
1917-ben Mackenzie publikálta eredményeit a szervek és a hozzájuk tartozó izmok összefüggéseiről.
1926-ban Kirchberg megjelent könyve összegezte végül a masszázs kutatása terén elért gyakorlati és elméleti eredményeket.
Ezt a masszázstípust az akadémikus orvoslás is elismeri. Magyarországon a gyógymasszőrök és sportmasszőrök is tanulják.

Miből áll a masszázs?
A klasszikus svédmasszázs eszköz nélküli, kézzel végzett tevékenység. 5 alapfogás ismeretes (simítás, dörzsölés, gyúrás, ütögetés, rezegtetés-vibráció), mely kiegészülhet kirázással és intermittáló (váltogatott nyomás) fogással. A masszázs során figyelembe vesszük a vér- és nyirokáramlás irányát.
Simítás: Alapvető a pácienssel történő kontaktuslétesítés szempontjából. A simítás révén ki lehet egyenlíteni páciens és a terapeuta bőre közötti hőmérsékletkülönbséget, illetve csökken a bőr idegvégződéseinek ingerlékenysége.
Dörzsölés: Ellentétes irányú elmozdulásokat tudunk végrehajtani egy izomzaton belül. A hámszövet és az irharéteg határán, valamint a laza kötőszövetben elhelyezkedő nagyszámú idegvégződésen érvényesül ez a fogás. Hatására kitágulnak és megnyílnak azok a hajszálerek is, melyek nyugalmi állapotban nem működnek.
Gyúrás: Hatása döntően az izomzatra irányul. Gyúrás alkalmazásával az izomzat vérellátása a nyugalminak 10-20-szorosára is nőhet. Ezt a fogást akkor tudjuk alkalmazni, ha a páciens megfelelően ellazult állapotban van.
Ütögetés: Serkentő hatású. Rövid ideig tartó ütögetések hatására a bőrerek összeszűkülnek, tónusuk fokozódik és a vérnyomás emelkedik. Viszont a hosszabb ideig tartó ütögetések esetén a kapillárisok kitágulnak, csökken az érfalak tónusa, a bőr kipirul.
Rezegtetés (vibráció): Csökkenti az idegek érzékenységét, az idegkilépési pontokon alkalmazva fájdalomcsillapító hatású. Jól használható az izmokban lévő myogelotikus csomók, letapadások, hegesedések szétoszlatásakor is.
Kirázás: Nagyobb amplitúdójú, de kevesebb rezgésszámú vibrációnak foghatjuk fel. Végtagokon alkalmazzuk hossztengelyének irányában ostorszerű rázómozgást végzünk. Illetve ülő helyzetben a törzs kirázása is lehetséges.
Intermittáló (váltogatott nyomás): Ritmusos szívó-nyomó hatást hozunk létre. Kezünkkel nyomást gyakorolunk és ezáltal a bőr alatti kötőszövetben felhalmozódott folyadékot a szív irányába préseljük. A nyomás felengedése után a testtávoli területekről a folyadék a már kiürített területre tud áramlani. Duzzanatok, vizenyők csökkentésére, a sejtközi folyadék áramlásának elősegítésére.

A masszázs kivitelezése nálunk
Masszázságyon történik, illetve az ülőalakos változat pedig (bizonyos technikák miatt) támla nélküli széken és nem masszázsszéken hajtjuk végre. Lehetőség van 30 perces, 60 perces, 90 és 120 perces masszázsra. A masszázs sportkrémmel történik, melyre még senkinél sem tapasztaltunk allergiás reakciókat. Filozófiánk az, hogy semmi káros anyagot ne kenjünk a vendég bőrére. Mindig az adott vendég adott állapotához igazodik a masszázs. A masszázs alatt be van takarva a vendég, csak az éppen kezelt végtag van „szabadon”. Ezt hívjuk drapériázásnak.
A masszázs kiegészülhet köpöly (拔罐法), illetve kínai infralámpa (神灯) alkalmazásával. Illetve a klasszikus svédmasszázsnak ugyan nem része a reflexzónák és az akupunktúrás pontok (穴位) masszírozása, de nálunk szinte minden vendégünk megtapasztalja ezek hatásait😊 Nincsenek „univerzális elemek” minden masszázs Hozzád igazodik – igényeidhez, célhoz.

Kitől tanultunk?
Zoli a svédmasszázst Lokodi Andrástól tanulta, aki alternatív mozgás és masszázsterapeuta. Kriszti pedig Stocker Ádám gyógy- és sportmasszőrtől tanult. Kettőnk masszázsa között van némi eltérés, de a hatékonyság, cél ugyanaz😊

A svédmasszázs általános hatásai
A vérkeringés helyi élénkítése csökkenti a keringési zavarokat. A kötőszövetekben lévő anyagcseretermékek gyorsabban kiürülnek. Az izmokban fokozódik az anyagcsere, azaz az izomrostokból a bomlástermékek kiürülnek, a helyébe friss oxigénnel dúsított vér kerül. Masszázs hatására olyan kapillárisok is bekapcsolódnak a munkába, amelyek eddig nyugalomba voltak. A masszázs hatására a perifériától a szív irányába hajtjuk a vért, így hat a nyirokrendszerre is. Mindig mondjuk, hogy minden masszázs nyirokmasszázs is egyben. A bőr irha rétegében és a laza kötőszövetekben hisztamin és bradikinin szabadul fel. Hisztamin hatására az erek falát alkotó simaizomrostok ellazulnak, hajszálértágulat, bőrpír keletkezik. Bradikinin felszabadulás az értágító hatásokon kívül a sejtfal áteresztő képességét is megnöveli, ezzel nő az anyagcsere termékek felvétele, a káros anyagok leadása. Javul a vérellátás, a szövetek oxigén és tápanyag ellátása. A nagyobb területen kialakuló értágulat a vérnyomás csökkenéséhez, a szív tehermentesítéséhez vezet. Összefoglalva a legfontosabb hatások:
– Fájdalomcsillapítás;
– A vérnyomás szabályozása;
– A pulzusfrekvencia normalizálása;
– A légzés szabályozása;
– A test hőmérséklet emelése;
– Az izom teljesítményének javítása;
– A szervezet fizikai és pszichés állapotának javítása;
– Az acidózis (savasodás) kémiai úton történő csökkentése;
– Az artériás-, a vénás- és a nyirokkeringés javítása;
– Izomtónus szabályozása;
– A szövetek lokális keringésének javítása;
– Szöveti anyagcsere-fokozás;
– A szervezet általános állapotának javítása.

A masszázs javallatai
A masszázs történhet általános frissítés céljából (pl. ülőmunka, krónikus fáradtság csökkentése, jobb közérzet elérése, munka/pihenés aránya nem megfelelő stb); enyhe degenerációk esetén (pl. porckorong kitüremkedés esetén, azaz protrusio esetén a meglazított izmokkal csökkentjük a porckorongra, azaz discusra háruló terhet). Sportolók esetében pl. regeneráció gyorsítása, izomrugalmasság javítása, teljesítmény fokozása. Ismét a teljesség igénye nélkül pár konkrétum:
– Izomgörcsök, fokozott izomtónus;
– Mozgásszervi eredetű fájdalom;
– Izomgörcsök, fokozott izomtónus;
– Gyakori fejfájás;
– Izomláz;
– Fokozott fizikai/szellemi igénybevétel;
– Egyoldalú munkavégzés, ülőmunka;
– Fokozott sportteljesítmény;
– Gyakori végtagduzzanat;
– Lelassult anyagcsere;
– Gyakori fizikai és mentális fáradtság.

Kontraindikációk (ellenjavallatok)
Első alkalommal személyesen átbeszéljük ezeket, de íme pár eset természetesen a teljesség igénye nélkül:
– Akut állapotok;
– Gyulladásos betegségek;
– Fertőző betegségek, láz;
– Csonttörés, égési sérülés;
– Traumatikus sérülés;
– Ittas, drogos állapot;
– Epilepszia;
– Rosszindulatú daganat (5 év tünetmentesség után már lehet);
– Várandósság első két- és utolsó hónapja (bizonyos feltételekkel ilyenkor lehet pl. vállakat, lábat);
– Szívritmus-zavar;
– Elzáródásos érbetegségek;
– Akut vénás betegségek;
– Előrehaladott csontritkulás.