2021. novemberében egy keddi napon köhécseléssel hoztuk haza Léna lányunkat az oviból. Szerda reggelre magas láza lett és nagyon pocsékul nézett ki. Adtunk neki lázcsillapítót, amelynek hatására picit lement a láza, de két óra elteltével ismét magas volt. Csütörtökön ugyanez.
Léna mindig az a „magától meggyógyulós” volt, doktornénivel csak a kötelező státuszokon találkoztunk.
Mivel épp tombolt a covid járvány, sajnos a nyugati orvoslástól nem kaptunk igazi segítséget.
Feleségem és én ekkor már több, mint egy éve hagyományos kínai orvoslást tanultunk, de mi is bizonytalanok voltunk, hogy mit tud egy hagyományos kínai orvos egy 5 éves gyerek ilyen problémájával kezdeni.
Most már tudjuk, hogy a legjobb döntés volt felhívni a kínai orvosi rendelőt, ahol tanulunk. Zhang doktornőnek (张大夫) elmondtuk, hogy mi a probléma Lénával. Erre ő alaposan kikérdezte a tüneteit, olyan kérdéseket is feltett, amiket egy házi orvos sose kérdezne. Be kellett mennem a rendelőbe egy gyógyszerért.
Emlékszem, hogy nézegettem a kínai gyógyszer dobozát, amin csak kínai írásjegyek szerepeltek. Kérdeztem a doktornőt, hogy emellé lehet adni lázcsillapítót? Zhang doktornő mosolyogva azt felelte, hogy ha ezt beveszi, nem fog kelleni lázcsillapító.
Úgy is lett. Délután az első adag után gyorsan lement a láza, csak hőemelkedése volt. Aztán megkapta este a 2. adagot, majd reggel a harmadikat. A láza már nem ment vissza az első adag után és nagyon gyorsan elkezdett gyógyulni. Másnap a doktornő rendelkezései szerint délelőtt telefonáltunk, hogy hogyan változtak a tünetek. Bizony, ez a visszacsatolás nagyon fontos a kínai orvoslásban: egy gyógyszer szedése közben, ha változnak a tünetek, lehet, hogy egy egészen más receptre lesz szükség akár egy-két nap elteltével is.
Vasárnapig kellett szednie ezt a gyógyszert, hétfőn megmutattuk a kínai orvosi rendelőben, de akkorra már teljesen jól volt, csak egy enyhe köhécselése maradt, amire egy másik gyógyszert kapott pár napig.
A kínai orvoslásban nem vírusokban és baktériumokban gondolkodunk, hanem természeti jelenségekben. Lénának a fent írt esetben – egy Hideg Ártóból Hőséggé alakult – Tüdő Hőség szindrómája volt, és ez a szakértő orvos számára jól látszott a tüneteiből.
Miért írjuk ezt le? Minket teljesen lenyűgözött, hogy egy egyszerű megfázásos betegséget is mennyire hatásosan kezel ez a tudomány. Hangsúlyozzuk, hogy ez nem jelenti azt, hogy nincs értelme a nyugati orvoslásnak, hiszen ez nem igaz. Vannak területek, amiben a hagyományos kínai orvoslás kellene, hogy elsődleges legyen, viszont vannak olyan területek, ahol a nyugati orvoslás prioritása előnyös.
Két év telt el az eset óta. Azóta mind a kislányunk, mind a kisfiunk az összes oviból hazahozott kórságra csak hagyományos kínai orvosi kezelést kaptak, és ez mindig gyorsan, eredményesen hatott. Ezúton is köszönjük szépen Balog doktor úrnak és Zhang doktornőnek az áldozatos munkájukat.